به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد پی افگندم از نظم کاخی بلند کز باد و باران نیابد گزند تاریخ ایرانِ فریدون جنیدی پیشکش ایرانیان شد - پـــــــور تــــــوس
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
جمعه 22 شهریور‌ماه سال 1392
دفتر نخست از کتاب دو جلدی «داستان ایران بر بنیاد گفتارهای ایرانی» با عنوان «از آغاز تا خاموشی دماوند» به قلم فریدون جنیدی منتشر شد. در این کتاب که با استفاده از متون تاریخی ایران نوشته شده، تاریخ ایران از آفرینش تا خاموشی دماوند بیان شده است.به گزارش ایبنا، فریدون جنیدی، ایرانشناس، نویسنده و شاهنامه‌پژوه، دفتر نخست از مجموعه‌ی‌ دو جلدی «داستان ایران بر بنیاد گفتارهای ایرانی» با عنوان «از آغاز تا خاموشی دماوند» را راهی بازار کتاب کرد. این کتاب پژوهشی با نگاهی تازه و متفاوت برای شناخت فرهنگ و تمدن دورکرانه‌ ایران‌زمین است.
نویسنده در طول 35 سال کتاب را با نگاهی موشکافانه بر پایه نوشته‌ها و گفتارهای ایرانی در حوزه تاریخ به نگارش درآورده است. بنیادِ نظری این کتاب بر شاهنامه فردوسی، اوستا، متون پهلوی و دیگر نوشته‌های به‌جای مانده از نویسندگان پس از اسلام استوار است.
دفتر نخست این کتاب با آفرینش از دیدگاه ایرانی آغاز می‌شود و با خاموشی دماوند (حدود 6 هزار سال پیش) به پایان می‌رسد که این دوره به روایت شاهنامه فردوسی برابر با رویداد به بند کشیده شدن ضحاک به‌دست فریدون در دماوند کوه است.
این کتاب دربرگیرنده 11 فرگرد و هر فرگرد دارای چندین بخش است که برخی از آن‌ها «آفرینش از دیدگاه ایرانی»، «پیدایی کوه‌ها و دریاها در گیتی»، «آغاز سخنگویی در میان مردمان»، «پیدایی اندازه میان مردمان»، «خانه‌های زمان جمشید»، «پیدایی پره»، «درجه و پرگار»، «کره زمین»، «آگاهی ایرانیان از آن سوی کره»، «دگردیسی جانوران تا مردمان» نام دارد.
جنیدی شاهنامه را به‌عنوان آیینه تمام‌نمای فرهنگ ایرانی می‌شناسد و متن‌های اوستایی و پهلوی را نه اسطوره و داستان می‌داند و نه از دریچه آموزش‌های دینی به آن نگریسته است بلکه آن‌ها را نیز نوشته‌هایی دانشی و فرهنگی به‌شمار می‌آورد. تفاوت دیدگاه میان آثار جنیدی و دیگر پژوهشگران و استادان موجب تمایز کارهایش با دیگران شده است.
دفتر نخست از مجموعه‌ی‌ دو جلدی «داستان ایران بر بنیاد گفتارهای ایرانی» با عنوان «از آغاز تا خاموشی دماوند» از سوی موسسه نشر بلخ وابسته به بنیاد نیشابور به بهای 50 هزار تومان در دسترس دوستداران فرهنگ ایران و مطالعات ایران‌شناختی قرار گرفت.